Öndeki aracı takip et :

Bazen kökünden değiştirmek lazım

Sitemi tamamen değiştirdim.

2008′de iGoogle’ı biraz daha aktif kullanınca aklımda bir fikir oluşmuş ve kendi sitemi de onun gibi pencere mantığında kurmak istemiştim. Zaten Javascript’i çok severdim, bu fikirden sonra daha da sevmeye başladım. Bir sürü kodlamalar, Javascript’in elverdiği ölçüde class’lar vs. ile ilk sitemi oluşturdum ve yayınladım.

Sonra jQuery’nin gücünü farkettim. Sloganı gibi “write less, do more…”.

Gerçekten tartışmasız süper bir framework jQuery.

Tabi o heyecanla hemen tüm altyapıyı jQuery ile yeniden yazmaya başladım. Yazdıkça şu da olsun, bu  da olsun derken bayağı bir zamanımı aldı ve sonunda aramasından widgetlarına bence gerçekten emeklerime değecek birşey çıktı ortaya. Gündüz güneş ve kuş sesleri, gece yıldızlar ve cırcır böcekleri…

Sadede gelelim, o kadar uğraşıp tamamladıktan sonra en önemli şeyi farkettim! Pencerelerin içeriği sayfa yüklendikten sonra ajax ile doldurulduğu için Google sitemi indexleyemiyordu! Ben o kadar paylaşım yapmayı düşüneyim ama Google sitemi indexleyemesin :) Daha onca emek neye yarayacaktı ki?

Ben buna çare ararken sevgili dostum Gökalp’in sevgi dolu şu cümlesiyle irkildim :

“Olum ne uğraşıyon ya kur wordpressi göm gitsin…” Gökalp Kuşçu

O kadar uğraşı heba etmek istemedim ilk başta. Bu kadar yaptım abi bunu da yaparım dedim. Allahtan o arada askerlik geldi. Orada nöbetler, düşünmek yeni fikirler bulmak için birebirdir :) Ne kadar emek harcasam da, artık zaman ayırmak gerçekten zor olduğu için, adamlar yapmış abi yeniden yapmaya gerek yok atasözünün gereğini yerine getirmek en mantıklısıydı. Biz de askerden döner dönmez gereğini yerine getirdik efendim.

Sonuç olarak çok, çok ve çok daha sade bir tema ile wordpress’i kurdum ve şu haliyle yeniden siteyi yayına açtım. Üstelik artık çok daha rahat şekilde yazı ekleyebiliyorum :)

Ama tabii ki bu Javascript ve jQuery’ye olan sempatimden hiçbirşey kaybettirmedi. Bugün interneti internet yapan Javascript’in ta kendisidir.

Ayrıca içimden şu cümleyi yine yeni yeniden haykırmak geliyor: Inernet Explorer! Sana lanet olsun !!111bir1! Ne çektiğimi ben bilirim…

Eski sitemi de yad etmeden bitirmeyeyim,

Hey gidi…

1 Yorum

  1. Gökalp Kuşçu diyor ki:

    en sonunda :D haha hayırlı olsun

0 Trackbacks

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 − bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>